Više od 60 odsto ispitanika smatra da IT industrija informacionih tehnologija (IT) ima veliki uticaj na razvoj ekonomije i privrede Srbije, dok čak 94 odsto misli da bi država trebalo da uradi više da bi podržala IT sektor u zemlji, rezultati su ankete koju je među urednicima najuticajnijih medija u Srbiji sprovela kompanija Aseko SEE.Prema toj anketi, urednici su kao komparativne prednosti domaće IT industrije u odnosu na region i Evropu posebno istakli odnos kvaliteta i cene - njih 36 odsto, a 32 odsto kao prednost prepoznaje kvalitetne kadrove. U javnosti se sve više govori o IT industriji i njenom značaju, što je rezultat velikog i eksplozivnog rasta ovog segmenta privrede, kako na globalnom nivou, tako i kod nas.
Više od 60 odsto ispitanika smatra da IT industrija informacionih tehnologija (IT) ima veliki uticaj na razvoj ekonomije i privrede Srbije, dok čak 94 odsto misli da bi država trebalo da uradi više da bi podržala IT sektor u zemlji, rezultati su ankete koju je među urednicima najuticajnijih medija u Srbiji sprovela kompanija Aseko SEE.
Prema toj anketi, urednici su kao komparativne prednosti domaće IT industrije u odnosu na region i Evropu posebno istakli odnos kvaliteta i cene - njih 36 odsto, a 32 odsto kao prednost prepoznaje kvalitetne kadrove.
"U javnosti se sve više govori o IT industriji i njenom značaju, što je rezultat velikog i eksplozivnog rasta ovog segmenta privrede, kako na globalnom nivou, tako i kod nas. Najveći generator tražnje za IT infrastrukturom trebalo bi da bude upravo država. Uvođenjem elektronskih servisa, državna administracija postaje efikasnija, optimalnija i pre svega transparentnija, uz direktan podsticaj IT sektoru", rekao je član Upravnog odbora Aseko SEE Vladan Atanasijević, navodi se u saopštenju.
Aseko SEE sproveo je anketu kako bi proverio trenutnu percepciju IT sektora koju imaju predstavnici medija i svoje komunikacije prilagodio tako da se javnost bolje upozna sa aktivnostima i pravim potencijalima IT industrije, ali i načinima na koje ti potencijali mogu da se ostvare.
Polovina anketiranih predstavnika medija smatra da je za razvoj IT sektora u Srbiji najvažnije unapređenje obrazovnog sistema, dok jedna trećina misli da su presudni podsticajni programi države.
Kada je reč o stanju informatičke strukture u državi, najveći broj anketiranih posebno je istakao državnu upravu i sektore obrazovanja i zdravstva.
Anketa je sprovedena ovog meseca i u njoj je učestvovalo 16 urednika iz većih medija - novinskih agencija, dnevnih i nedeljnih novina i TV i radio stanica.